Distribuční list pro novináře ve formátu .doc je ke stažení zde.
 
  ONCE
(Once)

Premiéra 25. října 2007

                                              

Slavnostní premiéra filmu a koncert Glena Hansarda a Markéty Irglové se uskuteční v rámci festivalu MOFFOM 20. října 2007

www.moffom.cz
www.once.cz
www.once.sk
 
 

„Film Once mi dal inspiraci na celý rok dopředu“ Steven Spielberg, USA Today

           
O filmu:

On je pouliční muzikant a občas si přivydělává v dílně svého otce. Jeho snem je živit se hudbou, ale to se mu vůbec nedaří. Ona je talentovaná pianistka z Čech, která odešla do Irska kvůli obživě a prodává na ulici růže. Když se ti dva náhodou potkají,  zjistí, že jejich společná hudba má neobyčejnou sílu a podaří se jim získat nejen peníze na pronájem studia, kde natočí společnou desku, ale také přízeň a obdiv všech, kteří se na jejím vzniku podílejí. Oba si ale velmi záhy uvědomí, že takového člověka, jakým je ten druhý, se jim podaří v životě potkat jen jednou. Jeho nově nabytá svoboda a její minulé závazky tak oba postaví před rozhodnutí, co jsou pro sebe schopní obětovat a jestli vůbec mají možnost zůstat spolu.

            Film vznikl s neuvěřitelně nízkým rozpočtem přímo v ulicích Dublinu, v autentických interiérech a s neherci. Letos v lednu pak získal diváckou cenu na jednom z nejprestižnějších světových filmových festivalů v americkém Sundance. Následovalo uvedení do amerických kin, kde se film stal nečekaným hitem. Důvodů je hned několik. Originální a výborná hudba. Silný příběh. Vynikající a autentické herecké výkony. S hudbou Glena Hansarda se čeští diváci mohli setkat již dříve, poněvadž tento hudebník v Čechách často koncertoval se svou skupinou The Frames i sólově a  některé jeho písně se objevily ve filmu Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. Markéta Irglová s Hansardem spolupracuje již několik let. Jejich hudba je melancholická a zároveň razantně energická.

            Film Once vznikl jako malý, jednoduchý film, ale již dnes je jasné, že se jedná o jeden z nejúspěšnějších projektů s českou účastí za posledních několik let. Především pro Markétu Irglovou pak znamená průlom na mezinárodní filmové i hudební scéně. Glen Hansard přitom potvrzuje pozici nejzajímavějšího irského hudebníka od vzniku kapely U2.

Film Once sice vypráví jednoduchý příběh o lásce a porozumění mezi dvěma mladými lidmi, na druhou stranu však přináší i přesný pohled na českou komunitu v zahraničí a vypovídá o době, kdy se k úspěchu může dopracovat každý. Možná jen jednou za život a možná jen na chvíli, ale za to svobodně.

 
Irsko – 2006; Summit Ent.     
Scénář a režie: John Carney
Kamera: Tim Fleming

Hrají: Markéta Irglová, Glen Hansard, Bill Hodnett, Darren Healy

 
Doporučená přístupnost: přístupný                                       
Žánr: hudební melodram
Délka: 85 min.
Kopie: 35 mm kopie, 6 kopií
Zvuk: Dolby Digital, české titulky
 
KONTAKTY:
Bontonfilm:

Kristina Maixnerová

Tel.: 605 018 961

pr@bontonfilm.cz
www.bontonfilm.cz
 
MOFFOM:

Jiří Sedlák

Tel.: 604 868 914

jiri.sedlak@artsmarketing.cz
www.moffom.org
 
Internet:
www.once.cz a www.once.sk
 

Fotky, trailery, informace, rozhovory:

ftp.bontonfilm.cz

(Pro přihlašovací jméno a heslo prosíme kontaktujte Kristinu Maixnerovou)