Evropské turné Markéty Irglové má zastávku i v Praze

Markéta Irglová v Malostranské Besedě

Jen dva týdny po celosvětovém vydání svého prvního sólového alba Anar jej Markéta Irglová představí svému domovskému publiku. V sobotu 29. října vystoupí se svou skupinou v pražské Malostranské besedě. Jediný koncert v České republice se uskuteční v rámci evropského turné, na které Markéta s novým albem v říjnu vyráží. Celkem zahraje na jedenácti koncertech ve Velké Británii, Holandsku, Belgii, Francii, Německu, České republice a Irsku.


Album s dvanácti autorskými písněmi z období posledních dvou let vzniklo letos v chicagském studiu SOMA. Hudebně se na něm podíleli především americká zpěvačka a hráčka na perský buben daf Aida Shahgashemi, kytarista Rob Bochnik a baskytarista Tim Iseler, který měl zároveň na starosti produkci celého alba. V úloze hostujících hudebníků se v některých skladbách objevili renomovaní chicagští muzikanti Fred Lonberg-Holm (cello), Frank Rosaly (bicí), Jaimie Branch (trumpeta), Jeb Bishop (trombón) a také newyorčan Jake Clemons na saxofon. Album vychází 11. října u prestižního vydavatelství ANTI, které má ve svém pečlivě vybíraném katalogu jména jako Tom Waits, Wilco, Billy Bragg, Nick Cave nebo Daniel Lanois. V České republice jej exkluzivně vydává Indies.


Písně na albu Anar, vznikly v období, kdy se Irglová natrvalo přesunula z přímořského domku na irském venkově přímo do srdce moderního světa – New Yorku. Všechny jsou zpívány v angličtině s výjimkou jediné, zpívané v jazyce farsí. Obsahově odrážejí osobní zkušenosti z tohoto období, které tvoří jakousi křižovatku jejího dosavadního a budoucího života.


Hudebně nesou písně výrazné znaky Markétina autorského rukopisu, dominantní postavení v nich má zvuk piana a perského bubnu, zbylé nástroje většinou tvoří jakési ornamentální pozadí. Hlasy Irglové a Shagashemi se dokáží propojit do kouzelných harmonií, jež posluchače spolu s tóny piana unášejí vpřed jako tu strhující, jinde klidně se kolébající říční proud. Při svém talentu a schopnosti psát silné melodie se Irglová občas velmi jemně přihlásí ke svým hudebním vzorům, ať už to jsou překvapivě třeba soulové ikony Otis Redding a Aretha Franklin nebo Nick Cave. „Inspirací pro vznik některých písní byly i mimohudební vlivy“, říká Markéta Irglová. „Byly to knihy, ktere jsem v té době četla, nariklad Anam Cara od irskeho autora John´O Donoghuae, The Prophet od Kahlil Gibrana, ale také krajina ve ktere jsem se nachazela, nejprve Irsko-more a zelen, pak New York, a taky rodná země, kterou si nosim v srdci“.


Souběžně s CD vychází i vinylová verze s dvěmi bonusovými písněmi navíc. K vydání alba je připraveno i velmi působivé video k písni Crossroads, natočené letos v létě především v prostředí valašských kopců Markétina rodného kraje.


Kromě práce na svém albu absolvovala Markéta Irglová v letošním roce řadu vystoupení s legendou americké indie scény, kapelou Iron and Wine Sama Beama. Spolu se zmiňovanou Aidou Shahgashemi vytvořily dvojici doprovodných zpěvaček na více jak pěti desítkách koncertů v Evropě i USA. Ke své nové zkušenosti doprovodné zpěvačky Markéta poznamenala. „Bylo to pro mě něco nového a osvěžujícího. Poslední tři roky jsem byla zvyklá na pozornost publika a světla reflektorů. Takto jsem si mohla zkrátka zpívat to svoje a v pohodě užívat si Samovy písničky, kterou jsou fantastické“. Při tom všem se Markéta v červnu stihla ještě i v Chicagu vdát a o pár dnů později zazpívat ve Washingtonu duet s Eddie Vedderem, frontmanem skupiny Pearl Jam.


Předkapelou bude současný objev vydavatelství ANTI, zpěvák a kytarista Sean Rowe. Velmi osobitý hudebník s kytarou, vládnoucí nezaměnitelným barytonem, představí písně ze svého letošního debutového alba Magic.


Lístky na koncert, který bude na sezení, je možno zakoupit za 290,- Kč v pokladně MB nebo v síti Ticketstream. Kapacita sálu je 150 míst k sezení.


Více:
www.anti.com/artists/view/87/Marketa_Irglova
www.marketairglovamusic.com
www.theswellseason.com/

Reservace vstupenek:

www.malostranska-beseda.cz